mars 2026 - Göteborgs stadsmission

Arkiv: mars, 2026

Kvinnotorsdag – en mötesplats för kvinnor

9 mars, 2026 • Ämne: S:t Johanneskyrkan

På Mötesplats S:t Johanneskyrkan finns ett bord där bara kvinnor får sitta och en eftermiddag i veckan är mötesplatsen öppen enbart för kvinnor. Detta har skapats utifrån behov som kvinnor uttryckt och önskat. Några har upplevt att de inte känt sig trygga på mötesplatsen som annars huvudsakligen besöks av män.

Vandra med Lukas

9 mars, 2026 • Ämne: S:t Johanneskyrkan

Vandra med Lukas är ett fördjupat samtal om delar ur Lukasevangeliet och livet. Både för dig som tror och dig som inte tror.

Fira påsk på Mötesplats S:t Johanneskyrkan

9 mars, 2026 • Ämne: Nyheter

På Mötesplats S:t Johanneskyrkan firar vi högtiderna tillsammans. Nu är det snart påsk och du är välkommen att fira den tillsammans med oss! Vi ses på Storgatan 2, våning 2. Hiss finns.

En kväll för Göteborgs Stadsmission är tillbaka

9 mars, 2026 • Ämne: Nyheter

En kväll för Göteborgs Stadsmission tillbaka. En konsert som gör verklig skillnad. Välkommen till en minnesvärd och meningsfull kväll i Göteborgs Konserthus den 4 oktober klockan 18:00, där intäkterna går till Göteborgs Stadsmissions arbete för människor i utsatthet.